Şimdi yükleniyor

Sayfa Içersine Iframe Ile Sayfa Çagirma Nasil Yapilir?

Sayfa Içersine Iframe Ile Sayfa Çagirma Nasil Yapilir?

Arkadaslar merhabalar. Bu içerikte sizlere Iframe Ile Sayfa Çagirma nasil çagiririz ondan bahsedecegim. <iframe> (Inline Frame) HTML etiketi, bir HTML dokümanı içinde başka bir HTML dokümanını göstermek için kullanılır. <iframe> etiketi, web sayfalarında başka bir içeriği gömme veya başka bir sayfayı görüntüleme amacıyla kullanılır. Bu içeriğin genellikle başka bir web sitesine ait olduğu ve sayfanın ana içeriğinden bağımsız olarak görüntülendiği bir “iframe” penceresi içinde olur.

iframe Sayfa Içersine Iframe Ile Sayfa Çagirma Nasil Yapilir?

İframe’ler, özellikle şu durumlarda kullanılır:

  1. Harici İçerik Gömme: Başka bir web sitesine ait bir harita, video, sosyal medya içeriği gibi öğeleri kendi web sayfanıza gömmek için kullanılabilir.
  2. Reklam Gösterimi: İframe’ler, reklam içeriğini göstermek için de sıkça kullanılır. Reklam sağlayıcılar, reklamları yayıncı web sitelerine göstermek için iframe’leri tercih edebilir.
  3. Güvenlik İzolasyonu: İframe’ler, içerikleri birbirinden izole ederek güvenlik sağlar. Örneğin, bir sayfada içerik başka bir domain’den geliyorsa, bu içeriğin iframe içinde gösterilmesi, güvenlik risklerini azaltabilir.

İframe ile sayfa çagirmak için

<iframe src=”Çagirilacak web sayfasinin url adresi” width=”680″ height=”500″ frameborder=”0″></iframe>

kod öbegini kullanabiliriz.

Bu kod öbeginde src=”” içerisine içerisine çagirmak istedigimiz web sayfasinin url adresini girmemiz sayfayi çagirmak için yeterlidir. Ancak sayfayi çekme islemini yaptiktan sonra da yayinlayacagimiz sayfa üzerinde ne kadar yer kaplayacagini da ayarlamamiz gerekmekte. Bu sayede çagirma isleminden sonra ekranimizda daha düzgün bir görüntü olusturabiliriz

Örnegin asagidaki gibi bir kod öbegi kullandigimizda hemen altinda yer aldigi gibi youtube üzerinden videolari sitemize embed edebiliriz.<iframe src=”https://www.youtube.com/watch?v=9cxF4FtjDbU” width=”650″ height=”360″ frameborder=”0″></iframe><iframe src=”https://www.youtube.com/embed/9cxF4FtjDbU” width=”650″ height=”360″ frameborder=”0″></iframe>

İframe kullanımına dikkat edilmelidir çünkü kötü amaçlı kullanımları önlemek adına bazı güvenlik endişeleri olabilir. Örneğin, kötü niyetli bir kullanıcı, iframe içinde başka bir siteye zararlı bir içerik gömerek, kullanıcıları kandırabilir veya zararlı yazılım bulaştırabilir. Bu nedenle, iframe kullanırken güvenlik önlemlerini almak önemlidir.

Umuyorum Iframe Ile Sayfa Çagirma işlemini anlatabilmişimdir. Saygilarimla.

Paylaş :

Yorum gönder